| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Grade | Very Fine |
| Diameter | 150mm |
| Diameter | 150mm |
| Width | 13mm |
| Width | 13mm |
| Bore Size | 13mm |
| Bore Size | 13mm |
| Maximum Safe Speed | 5000rpm |
| Maximum Safe Speed | 5000rpm |
| Wheel Type | Grinding Wheel |
| Model | Scotch-Brite EXL |
| Series | XL-UW |
| Model | Scotch-Brite EXL |
| Series | XL-UW |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.