| Abrasive Material | Aluminium Oxide |
| Grit Size | 36+ |
| Grade | Medium |
| Diameter | 125mm |
| Width | 1.6mm |
| Bore Size | 22mm |
| Maximum Safe Speed | 20000rpm |
| Wheel Type | Cut-Off Wheel |
| Model | 3M™ Cubitron™ II |
| Series | Cubitron™ II |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.