| Voltage Rating | 12V |
| Drive Size | 1/2 in |
| Brushed/Brushless Motor | Brushed |
| Maximum Torque - Releasing | 290Nm |
| Number of Batteries Supplied | 0 |
| Speed | 2400rpm |
| Weight | 1.2kg |
| Model Number | TW160D |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.