| Voltage Rating | 18V |
| Drive Size | 3/8 in |
| Impact Rate | 3200bpm |
| Brushed/Brushless Motor | Brushless |
| Maximum Torque - Releasing | 200Nm |
| Plug Type | Type G - British 3-pin |
| Number of Batteries Supplied | 2 |
| Battery Capacity | 5Ah |
| Speed | 2800rpm |
| Weight | 1.5kg |
| Model Number | DCF890P2 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.