| Voltage Rating | 12V |
| Drive Size | 3/8 in |
| Brushed/Brushless Motor | Brushless |
| Maximum Torque - Releasing | 270Nm |
| Maximum Torque - Fastening | 168Nm |
| Plug Type | Type C - Euro Plug |
| Number of Batteries Supplied | 1 |
| Battery Capacity | 2Ah |
| Model Number | DCF902D2 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.