| Voltage Rating | 18V |
| Drive Size | 1/2 in |
| Impact Rate | 0 ⭢ 3250bpm |
| Brushed/Brushless Motor | Brushless |
| Plug Type | Type C - Euro Plug |
| Number of Batteries Supplied | 2 |
| Battery Capacity | 5Ah |
| Speed | 600 rpm, 1200 rpm, 2000rpm |
| Weight | 2.22kg |
| Model Number | DCF892P2T |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.