| Maximum Airflow | 500L/min |
| Heat Gun Part | Heat Gun |
| Wattage | 2200W |
| Corded/Cordless | Corded |
| Voltage Rating | 220 → 240V |
| Maximum Operating Temperature | 650°C |
| Plug Type | UK Plug |
| Model Number | 5001450 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.