| Maximum Airflow | 300L/min |
| Heat Gun Part | Heat Gun |
| Wattage | 1600W |
| Corded/Cordless | Corded |
| Voltage Rating | 230V |
| Maximum Operating Temperature | 550°C |
| Plug Type | UK Plug |
| Model Number | 5000702 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.