| Grinder Type | Angle Grinder |
| Speed | 25000rpm |
| Corded/Cordless | Corded |
| Voltage Rating | 240V |
| Brushed/Brushless Motor | Brushed |
| Plug Type | Type G - British 3-pin |
| Length | 358mm |
| Model Number | GD0600 |
| Collet Size | 6mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.