| Grinder Type | Angle Grinder |
| Disc Size | 125mm |
| Speed | 11500rpm |
| Corded/Cordless | Corded |
| Voltage Rating | 230V |
| Brushed/Brushless Motor | Brushed |
| Wattage | 1.4kW |
| Weight | 1.9kg |
| Plug Type | Type C - Euro Plug |
| Length | 18.5mm |
| Model Number | DWE4237 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.