| Grinder Type | Angle Grinder |
| Disc Size | 125mm |
| Speed | 9000rpm |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Voltage Rating | 18V |
| Brushed/Brushless Motor | Brushless |
| Number of Batteries | 1 |
| Plug Type | Cordless |
| Model Number | DCG416 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.