| Grinder Type | Angle Grinder |
| Disc Size | 115mm |
| Speed | 11500rpm |
| Corded/Cordless | Corded |
| Voltage Rating | 220 → 240V |
| Brushed/Brushless Motor | Brushed |
| Wattage | 1900W |
| Number of Batteries | 0 |
| Plug Type | EU |
| Model Number | 14253 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.