| Saw Type | Hand-Held Circular Saw |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Arbor Diameter | 16mm |
| Brushed/Brushless Motor | Brushless |
| Blade Diameter | 185mm |
| Maximum Speed | 5100rpm |
| Model Number | DRS780 |
| Voltage Rating | 36V |
| Weight | 5.6kg |
| Battery Type | Body Only |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.