| Saw Type | Hand-Held Circular Saw |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Arbor Diameter | 20mm |
| Brushed/Brushless Motor | Brushless |
| Blade Diameter | 140mm |
| Cutting Depth | 33 mm |
| Plug Type | Type G - British 3-pin |
| Voltage Rating | 12V |
| Battery Capacity | 5Ah |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.