| Product Group | Manual Band Saws |
| Motor Power | 0.375KW |
| Cutting Angle | 0 ° -60 ° |
| Cutting Angle Adjustment | From the center |
| Head Landing Speed ??Adjustment / Feeding | Manual |
| Saw Blade Dimensions | 13x0.65x1785mm |
| Cutting Capacity 0 ° | Round |
| Cutting Capacity at 45 ° | Round |
| Cutting Capacity 60 ° | Round |
| Speed | 35-85dev / min |
| Step | Speed ??Control With Inverter |
| Cooling Pump Power | 90 W |
| Cooling Tank Capacity | 6 Liter |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1700x1100x800mm |
| Net Weight | 70Kg |
<p> <span style = \"color: # f00;\"> DC Motor <br /> Bandsaw Speed ??Control with Inverter <br /> Easy on-off feature thanks to the electronic trigger on the handle <br /> 60º angle adjustment </ span > <br /> Compliant with CE norms <br /> Emergency stop button <br /> Machine body separable from the bottom stand <br /> IP54 protection switch <br /> Switch system that stops the saw after cutting <br /> Adjustable support arm <br /> High quality bi-metal saw mounted on the machine <br /> MADE IN TAIWAN <br /> <br /> </p> <br \> Package Contents: Adjustable support arm <br /> Chip brush <br /> To the machine assembled high quality Bi-Metal saw blade
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.