| Product Group | Manual Band Saws |
| Engine Power | 0.30KW |
| Cutting Angle | 0 ° -60 ° |
| Cutting Angle Adjustment | From the center |
| Head Landing Speed ??Adjustment / Feeding | Manual |
| Saw Blade Dimensions | 13x0.65x1440mm |
| Speed | 23-75dev / min |
| Step | Speed ??Control With Inverter |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1295x450x1060mm |
| Net Weight | 21Kg |
| Gross Weight | 25Kg |
| Package Dimensions | 730x385x475mm |
<ul> <li> <span style = \"color: # f00;\"> DC Motor </span> </li> <li> <span style = \"color: # f00;\"> Bandsaw Speed ??Control with Inverter </ span> </li> <li> <span style = \"color: # f00;\"> <span style = \"color: # f00;\"> Easy on-off feature thanks to the electronic trigger on the handle </span> </ span > </li> <li> <span style = \"color: # f00;\"> <span style = \"color: # f00;\"> 60º angle adjustment </span> </span> </li> <li> Compliant with CE norms </li> <li> Emergency stop button </li> <li> IP54 protection switch </li> <li> Switch system that stops the saw after cutting </li> <li> Adjustable support arm </li> <li> High quality bi-metal saw mounted on the machine </li> <li> Only 21 kg </li> <li> <strong> MADE IN TAIWAN </strong> </li> </ul> Cutting Capacity 0 °: Round: 125mm; Rectangular: 120x120mm <br /> Cutting Capacity 45 °: Round: 70mm; Rectangular: 70x120mm <br /> Cutting Capacity 60 °: Round: 35mm; Rectangular: 35x65mm <br /> <br \> Package Content: Bi-metal saw <br /> Support arm <br /> High quality band saw blade mounted on the machine <br /> <br /> <em> Bottom stand in the images is optional. Product code: </em><strong> <em> T70STAND <br /> </em></strong> <em> Spare band saw blade comes in a 5-pack. Product Code <strong>: </strong></em><strong> <em> CRF144010 / 14 <br /> </em> </strong> <br />
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.