| Product Group | Semi Automatic Circular Saw |
| Engine Power | 1.3 / 1.8KW |
| Operation Type | With Gearbox |
| Cutting Angle | 0 ° -45 ° |
| Cutting Angle Adjustment | From the center |
| Head Landing Speed ??Adjustment / Feeding | Manual |
| Saw Blade Dimensions | 315x32mm |
| Cutting Capacity 0 ° | Round |
| Cutting Capacity at 45 ° | Round |
| Speed | 45 / 90dev / min |
| Pressure | 6 bar |
| Cooling Pump Power | 90 W |
| Cooling Tank Capacity | 25 Liter |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 740 / 1000x1050x1380 / 1710mm |
| Net Weight | 230Kg |
<p> Water and burr-free cutting <br /> Ability to work from both sides of the machine thanks to the portable handle pedal <br /> Automatic wringing of the material with the special piston on the vise <br /> Automatic cutting thanks to the hydro-pnomatic system <br /> System failures Digital screen showing <br /> Double-speed motor, the possibility to select the appropriate speed for material properties <br /> High precision and high efficiency cutting thanks to double clamps <br /> Siemens electrical system <br /> Domestic main motor and domestic cooling pump /> Protection circuit protecting the motor and pump <br /> Start / stop trigger on the movement arm operating at low voltage (24V) <br /> Support system that enables standard cuts to the desired size after the material is adjusted once. <br /> Movable saw guard <br /> Precise angle cutting up to 45º in two directions <br /> Complies with CE norms </p> <br \> Package Content: Adjustable support arm
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.