| Product Group | Pneumatic Vise Circular Saw |
| Engine Power | 1.3 / 1.8KW |
| Operation Type | With Gearbox |
| Cutting Angle | 0 ° -45 ° |
| Cutting Angle Adjustment | From the center |
| Head Landing Speed ??Adjustment / Feeding | Manual |
| Saw Blade Dimensions | 275x32mm |
| Cutting Capacity 0 ° | Round |
| Cutting Capacity at 45 ° | Round |
| Speed | 45 / 90dev / min |
| Pressure | 6 bar |
| Cooling Pump Power | 90 W |
| Cooling Tank Capacity | 25 Liter |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 740 / 1000x1050x1380 / 1710mm |
| Net Weight | 220Kg |
<ul> <li> <strong> Serial and trouble-free cutting with pneumatic / automatic clamps </strong> </li> <li> Automatic clamping of parts thanks to pneumatic clamps </li> <li> Thanks to the double speed motor, material suitable for the properties Possibility of speed selection </li> <li> High precision and high efficiency cutting thanks to double vice </li> <li> 25 liters of cooling tank capacity </li> <li> Water and burr-free cutting </li> <li> < strong> Siemens electrical system </strong> </li> <li> <strong> Domestic main motor and domestic cooling pump </strong> </li> <li> Protection circuit protecting the motor and pump </li> <li > The start / stop trigger on the movement arm operating at low voltage (24V) </li> <li> The support system that allows the material to make standard cuts in the desired size after once adjusted </li> <li> With the adjustable clamp jaw, the part can be <li> <li> Movable saw guard </li> <li> Precise angle cutting up to 45º in both directions </li> <li> <strong> MADE IN TURKEY <br /> </strong></li> </ul> <br \> Package Content: <ul> <li> Stop system </li> <li> Pneumatic clamping system </li> <li> On the machine saw blade not available! It is recommended to use a STARK brand saw. </li> </ul>
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.