| Product Group | Single Vise Circular Saw |
| Engine Power | 1.3 / 1.8KW |
| Operation Type | With Gearbox |
| Cutting Angle | 0 ° -45 ° |
| Cutting Angle Adjustment | From the center |
| Head Landing Speed ??Adjustment / Feeding | Manual |
| Saw Blade Dimensions | 275x32mm |
| Cutting Capacity 0 ° | Round |
| Cutting Capacity at 45 ° | Round |
| Speed | 45 / 90dev / min |
| Cooling Pump Power | 90 W |
| Cooling Tank Capacity | 25 Liter |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 740 / 1000x1050x1380 / 1710mm |
| Net Weight | 220Kg |
<ul style = \"margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; list-style: none; color: rgb (0, 0, 0); font-family: Tahoma; font-size: 11px; \"> <li> Possibility to select speed according to material properties thanks to double speed motor </li> <li> High precision and high efficiency cutting thanks to double clamp </li> <li> 25 liter cooling tank capacity </li> <li> Cut with water and without burrs </li> <li> <strong style = \"margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px;\"> Siemens electrical system </strong> </li> <li> <strong style = \"margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px;\"> Domestic main motor and domestic cooling pump </strong> </li> <li> Protection circuit protecting the motor and pump </li> <li> The start / stop trigger on the movement arm operating at low voltage (24V) </li> <li> The support system that allows the material to make standard cuts in the desired size after once adjusted </li> <li> With the adjustable clamp jaw, the part can be To be able to squeeze from the closest possible distance </li> <li> Movable i saw guard </li> <li> Precise angle cut up to 45º in both directions </li> <li> <strong style = \"margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; \"> MADE IN TURKEY </strong> </li> </ul> <p> <strong style =\" margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; \"> <strong style =\" margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; \"> <strong style =\" margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; \"> Low-speed (25/50 rpm) alternative suitable for stainless cutting; <span style =\" color: # f00; \"> DW275P </span> </strong> </strong> </strong> </p> <br \> Package Contents: <ul style = \"margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; list-style: none; color: rgb (0, 0, 0); font-family: Tahoma; font-size: 11px; \"> <li style =\" margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; \"> Support system </li> <li style =\" margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; \"> There is no saw blade on the machine! STARK brand saw is recommended. </li> </ul>
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.