| Drill Type | Angle drill |
| Voltage Rating | 18V |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Brushed/Brushless Motor | Brushed |
| Battery Type | Body Only |
| Series | DCD |
| Chuck Type | Keyless |
| Orientation | Angled |
| Number of Batteries | 0 |
| Max Speed | 2000rpm |
| Wattage | 360W |
| Model Number | DCD740N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.