| Product Group | Bench Top Drill Milling |
| Motor Power | 850 W. 230 V |
| Drilling Capacity (max) | 16mm |
| Face Milling (max.) | Ø 63 mm |
| End Mill (max) | Ø 20 mm |
| Spindle Taper | MK 2 |
| Between Spindle and Column Max. Distance | 185 mm |
| Speed | 90-3000 r / min |
| Step | 2 (Speed ??change by potentiometer) |
| Table Dimensions | 500 x 180mm |
| X Axis Movement | 280mm |
| Y Axis Movement | 175mm |
| Z Axis Movement | 280mm |
| Dimensions (LxWxH) | 745 x 565 x 935 mm |
| Weight | 103 kg. |
<u> <strong> Advantages: <br /> </strong> </u> <br /> <em> <strong> 3 Axis Digital Coordinate Reader <br /> </strong></em> <div> <div> 700x180 Table Size <br /> 90-3000 rev / min. Electronic speed control between </div> <div> EMC filter </div> <div> IP54 protection class safety switch </div> <div> Movement stabilization option </div> <div> Right / left rotation feature </ div> <div> Average 0.015 mm accuracy </div> <div> Height adjustable visor </div> <div> Digital depth gauge </div> <div> Digital speedometer </div> </div> <div> <br /> <strong style = \"margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; color: rgb (0, 0, 0); font-family: Tahoma; font-size: 11px;\"> Suitable for CNC Conversion. Cnc conversion kit (mechanical and electronic parts) is provided. </strong> </div> <br \> Package Contents: <span style = \"font-family: Tahoma; font-size: 11px;\"> MK2 Morse Taper < / span> <div> <span style = \"font-family: Tahoma; font-size: 11px;\"> Toolbox </span> </div>
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.