| Product Group | Universal Lathes |
| Motor Power | 7.5 kW. 400 V |
| Diameter Over Counter | 560mm |
| Diameter Over Bridge | 790mm |
| Counter Width | 350mm |
| Distance Between Centers | 1500mm |
| Speed | 25-1600 r / min. |
| Level | 12 |
| Spindle Taper | MK 7 |
| Spindle Diameter | 80mm |
| Traveling Center Cone | MK5 |
| Traveling Center Movement | 180mm |
| Dimensions (LxWxH) | 2840x1150x1460mm |
| Weight | 2302 kg. |
·· Hardened and ground guide bearings <br /> ·· ASA D1-8 \"spindle link <br /> ·· Lighting system <br /> ·· Cooling system <br /> ·· Foot brake <br /> · · Spindle with 0.015 mm precision <br /> ·· Right / left rotation <br /> · Emergency stop button, protective motor switch, lockable main switch <br /> ·· Protection against chips in the upper slide <br /> · · Tapping feature <br /> ·· Step adjustable trolley <br /> ·· Assembled stand <br /> <strong> SIEMENS Electric System </strong> <br /> <br /> <br /> <u> <strong> DPA model </strong> </u> <br /> ·· Digital coordinate reader DPA 2000 <br /> ·· Decrease in production times <br /> ·· High working accuracy <br /> ·· Low error share <br /> ·· Easy to use keyboard <br \> Package Content: <u> <strong> Shipping Scope </strong> </u> <br /> ·· 3-legged mirror Ø 315 mm <br /> · · 4-leg chuck <br /> ·· Flat chuck Ø 450 mm <br /> ·· Gear housing MK7 / MK5 <br /> ·· Fixed bearing <br /> ·· Traveling bearing <br /> ·· MK5 swivel tailstock <br /> ·· Blind <br /> ·· Chip Tray <br /> ·· Lighting <br /> ·· 4-way pen holder <br /> ·· Gear replacement kit <br /> ·· Assembled stand <br /> ·· Tool <br /> <br /> <div id = \"cke_pastebin\"> <u> <strong> ( For DPA Models) </strong> </u> </div> <div id = \"cke_pastebin\"> ·· DPA 2000 digital </div> <div id = \"cke_pastebin\"> position indicator </div> < div id = \"cke_pastebin\"> ·· Cam indicator </div> <div id = \"cke_pastebin\"> ·· Bench mounted </div>
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.