| Product Group | Milling Machines |
| Motor Power | Vertical |
| Cooling Pump Power | 90 W |
| Table Dimensions | 1650x360mm |
| X Axis Travel | 1300mm |
| Y Axis Movement | 320mm |
| Z Axis Movement | 420mm |
| T Channel Dimensions | 3x14mm |
| Shaft Connection | Vertical |
| Speed | Vertical |
| Tier | Vertical |
| Pinol Movement | 120mm |
| Head Rotation Angle | ± 45 ° |
| Distance Between Spindle-Table | 0-450mm |
| Distance Between Shaft-Column | 150-550mm |
| Table Feeding | XY |
| Table Serial Feeding | XY |
| Table Feeding Motor | 1.8 Kw. 11.5 Nm (Servo) |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 2070x1930x2250mm |
| Net Weight | 2900Kg |
<p> 3 axis servo motor-automatic <br /> X, Y axis ball shaft <br /> 3 axis digital coordinate reader <br /> Taiwan produced milling head <br /> Control panel <br /> Automatic lubrication <br /> Cooling system <br /> Lighting <br /> Chip chamber <br /> CE electrical system </p> <br \> Package Contents: Die clamping set <br /> Vise <br /> 11 pieces ISO 40 collets set <br /> ISO40 / MK2 morse adapter <br /> ISO40 / MK3 morse adapter <br /> 16mm chuck <br /> Vise <br /> Tool
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.