| Product Group | Milling Machines |
| Motor Power | Vertical |
| Cooling Pump Power | 40 W |
| Table Dimensions | 1000x240mm |
| X Axis Travel | 580mm |
| Y Axis Movement | 230mm |
| Z Axis Movement | 340mm |
| T Channel Dimensions | 4x14mm |
| Shaft Connection | Vertical |
| Speed | Vertical |
| Tier | Vertical |
| Head Rotation Angle | ± 45 ° |
| Distance Between Spindle-Table | 60-360mm |
| Distance Between Shaft-Column | 220-560mm |
| Table Feeding | X |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1360x1150x2080mm |
| Net Weight | 900Kg |
<p> X axis with gearbox - automatic <br /> Y axis with electric motor - automatic <br /> Z axis with electric motor - automatic <br /> safety switch plate protection sheet system <br /> Height adjustable visor with safety switch <br / > 3 axis digital coordinate reader <br /> Control panel <br /> Cooling system <br /> Lighting </p> <br \> Package Contents: Die clamping set <br /> Vise <br /> 11 pieces ISO 40 collet set <br /> Tool <br />
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.