| Product Group | Bench Top Drill Milling |
| Motor Power | 1.1 kW. 230V |
| Drilling Capacity | 32mm |
| End Milling Capacity | 25 mm |
| Surface Milling Capacity | 80 mm |
| Table Dimensions | 700x210mm |
| X Axis Travel | 425mm |
| Y Axis Movement | 220mm |
| Z Axis Movement | 360mm |
| T Slot Dimensions | 3x14 mm |
| Spindle Cone | MK3 |
| Spindle Speed | 50-2250 rev / min |
| Level | 2 / With Variator |
| Pinol Movement | 70mm |
| Head Rotation Angle | ± 45 ° |
| Distance Between Shaft-Column | 90mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1000x800x1200 mm |
| Net Weight | 230Kg |
<p> Right / Left rotation feature </p> <p> Canopy with height adjustable safety switch </p> <p> Digital depth indicator </p> <p> Up to ± 45 ° head angle </p> <p> Complies with CE norms. </p> <br \> Package Content: MK3 / M12 morse hive <br /> Tool <br />
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.