| Product Group | Milling Machines |
| Engine Power | 3.75KW |
| Voltage | 400V (Three Phase) |
| Cooling Pump Power | 100 W |
| Working Type | Belt |
| Table Dimensions | 1370x254mm |
| X Axis Travel | 825mm |
| Y Axis Movement | 400mm |
| Z Axis Movement | 406mm |
| Spindle Connection | ISO 40 |
| Speed | 80-2720dev / min |
| Level | 8 |
| Pinol Diameter | 100mm |
| Pinol Movement | 127mm |
| Pinol Feeding | 0.04 - 0.08 - 0.15 mm / rev |
| Head Rotation Angle | ± 45 ° |
| Distance Between Spindle-Table | 40-446mm |
| Distance Between Shaft-Column | 200-680mm |
| RAM Movement | 480mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1750x1500x2200mm |
| Net Weight | 1300Kg |
<p> X-axis gearbox-automatic <br /> Y-axis electric motor-automatic <br /> Z-axis rapid motor-automatic <br /> Turcite-B coated strong square slides <br /> High quality \"meehanite\" casting < br /> Schneider electrical system <br /> safety equipment in accordance with CE norms <br /> Lighting <br /> Cooling system <br /> Chip container <br /> <br /> MADE IN TAIWAN </p> <br \ > Package Content: Toolbox
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.