| Product Group | Milling Machines |
| Engine Power | 3.75KW |
| Voltage | 400V (Three Phase) |
| Cooling Pump Power | 100 W |
| Working Type | Belt |
| Table Dimensions | 1370x254mm |
| X Axis Travel | 820mm |
| Y Axis Movement | 380mm |
| Z Axis Movement | 350mm |
| Spindle Connection | ISO 40 |
| Speed | 66-4540dev / min |
| Level | 16 |
| Pinol Diameter | 105mm |
| Pinol Movement | 127mm |
| Pinol Feeding | 0.04 - 0.08 - 0.15 mm / rev |
| Head Rotation Angle | ± 45 ° |
| Distance Between Spindle-Table | 40-446mm |
| Distance Between Shaft-Column | 200-680mm |
| RAM Movement | 470mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1650x1550x2235mm |
| Net Weight | 1300Kg |
<p> XY-axis electric motor-automatic <br /> Z-axis rapid motor-automatic <br /> 3-axis digital coordinate reader <br /> Control panel <br /> Taiwan produced powerful milling head <br /> High quality \" meehanite \"casting <br /> Automatic lubrication <br /> Cooling system <br /> Lighting <br /> Visor <br /> Chip hopper <br /> CE norms </p> <br \> Package Content: Mold clamping set <br /> Vise <br /> 11 piece ISO 40 collet set <br /> Toolbox
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.