| Product Group | Universal Lathes |
| Motor Power | 4.5KW |
| Voltage | 400V (Three Phase) |
| Diameter Over Counter | 420mm |
| Diameter Over Bridge | 590mm |
| Car Diameter | 250mm |
| Counter Width | 250mm |
| Distance Between Centers | 1000mm |
| Speed | 45 - 1800 rpm |
| Level | 18 |
| Spindle Taper | MK 6 |
| Spindle Tip | D2-6 |
| Spindle Diameter | 52mm |
| Transverse Support Movement | 140mm |
| Cross Support Movement | 230mm |
| Traveling Center Cone | MK4 |
| Traveling Center Movement | 120mm |
| Linear Feed | 0.05-1.7mm / rev |
| Transverse Feed | 0.025-0.85 mm / rev |
| Metric Pitch Ratio | 0.4-7 mm |
| Inch Pitch Ratio | 2-72 mm |
| Pen Holder Size | 20x20mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 2025x915x1375mm |
| Net Weight | 1550Kg |
<p> Conforming to CE norms <br /> Mirror visor with safety switch <br /> Emergency stop button <br /> Hardened and ground bearings <br /> Tapping feature <br /> Siemens electrical system <br /> Heavy cast body </p> <br \> Package Contents: 3-leg mirror Ø 200 mm <br /> 4-leg mirror Ø 250 mm <br /> Flat mirror 350 mm <br /> Fixed bed <br /> Traveling bed <br / > MK3 swivel center <br /> MK3 fixed center <br /> Reduction sleeve MK5 / MK3 <br /> Dental clock <br /> 4-way pen holder <br /> Halogen lamp <br /> Replacement gears <br /> Foot brake <br /> Cooling system <br /> Toolbox
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.