| Product Group | Universal Lathes |
| Motor Power | 1.5KW |
| Voltage | 400V (Three Phase) |
| Diameter Over Counter | 320mm |
| Diameter Over Bridge | 430mm |
| Diameter Over Car | 190mm |
| Counter Width | 181mm |
| Distance Between Centers | 920mm |
| Speed | 65-1800dev / min |
| Level | 18 |
| Spindle Cone | MK5 |
| Spindle Tip | D1-4 |
| Spindle Diameter | 38mm |
| Transverse Support Movement | 85mm |
| Cross Support Movement | 162mm |
| Traveling Center Cone | MK3mm |
| Traveling Center Movement | 100mm |
| Linear Feed | 0.052-1.392 mm / rev |
| Transverse Feeding | 0.014-0.380 mm / rev |
| Metric Pitch Ratio | 0.4-7 mm |
| Inch Pitch Ratio | 4-56 mm |
| Pen Holder Size | 16x16mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1985x750x1320mm |
| Net Weight | 410Kg |
<p> In accordance with CE norms <br /> Emergency stop button <br /> Hardened and ground bearings <br /> Tapping feature <br /> Siemens electrical system <br /> Cooling system and foot brake <br /> Mirror and pen holder <br /> Siemens electrical system </p> <br \> Package Content: 3-legged mirror Ø 160 mm <br /> 4-legged mirror Ø 200 mm <br /> Flat mirror 250 mm <br /> Fixed bed <br /> Mobile bed <br /> MK3 swivel center <br /> MK3 fixed center <br /> Reduction sleeve MK5 / MK3 <br /> Dental clock <br /> 4-way pen holder <br /> Halogen lamp <br /> Replacement gears <br /> Foot brake <br /> Cooling system <br /> Toolbox
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.