| Product Group | Bench Top Lathes |
| Motor Power | 1.1 kW. 230V |
| Diameter Over Counter | 300mm |
| Diameter Over Car | 190mm |
| Counter Width | 180mm |
| Distance Between Centers | 800mm |
| Speed | 150-2000dev / min |
| Level | 6 |
| Spindle Cone | MK5 |
| Spindle Diameter | 38mm |
| Transverse Support Movement | 61mm |
| Cross Support Movement | 150mm |
| Traveling Center Cone | MK3mm |
| Traveling Center Movement | 70mm |
| Linear Feed | 0.085-0.83 mm / rev |
| Transverse Feed | 0.01-0.1mm / rev |
| Metric Pitch Ratio | 0.2-3.5 mm |
| Inch Pitch Ratio | 8-48 mm |
| Pen Holder Size | 16mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1500x720x680mm |
| Weight | 270 kg |
<ul> <li> Hardened and ground slides </li> <li> Powerful and precise spindle </li> <li> Right / Left rotation movement </li> <li> Automatic feed car </li> <li > Tapping </li> <li> Emergency stop button </li> <li> Rear protection sheet </li> <li> Chip chamber </li> <li> CE norms </li> </ul> <br \> Package Contents: 3-leg chuck Ø160 <br /> Fixed tailstock <br /> Rotating center <br /> Threading gears <br /> Rear protection plate <br /> Chip chamber <br /> Tool <br />
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.