| Product Group | Bench Top Lathes |
| Motor Power | 750 W. 230V |
| Diameter Over Counter | 250mm |
| Counter Width | 135mm |
| Distance Between Centers | 550mm |
| Speed | 125-2000rpmdev / min |
| Level | 6 |
| Spindle Cone | MK4 |
| Spindle Diameter | 26mm |
| Transverse Support Movement | 70mm |
| Cross Support Movement | 110mm |
| Traveling Center Cone | MK2mm |
| Traveling Center Movement | 65mm |
| Linear Feed | 0.07-0.4mm / rev |
| Metric Pitch Ratio | 0.2-0.4 mm |
| Inch Pitch Ratio | 8-56 |
| Pen Holder Size | 12mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1250x585x475mm |
| Weight | 125 kg |
<ul> <li> Hardened and ground slides </li> <li> Powerful and precise spindle </li> <li> Right / Left rotation movement </li> <li> Automatic feed car </li> <li > Tapping </li> <li> Emergency stop button </li> <li> Rear protection sheet </li> <li> Chip chamber </li> <li> CE norms </li> </ul> <br \> Package Contents: 3-leg chuck Ø125 mm <br /> Fixed tailstock <br /> Rotating center <br /> Threading gears <br /> Rear protection plate <br /> Chip tray <br /> Tool < br /> <br />
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.