| Product Group | Bench Top Lathes |
| Motor Power | 450 W. 230V |
| Diameter Over Counter | 150mm |
| Counter Width | 70mm |
| Distance Between Centers | 300mm |
| Speed | 120-3000dev / min |
| Level | With Variator |
| Spindle Cone | MK1 |
| Spindle Diameter | 11mm |
| Transverse Support Movement | 40mm |
| Cross Support Movement | 55mm |
| Traveling Center Cone | MK1mm |
| Traveling Center Movement | 30mm |
| Linear Feed | 0.05-0.1mm / rev |
| Metric Pitch Ratio | 0.5-1.5 mm / rev |
| Inch Pitch Ratio | - |
| Pen Holder Size | 8mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 560x320x290mm |
| Weight | 24 kg |
<p> Hardened and ground slides </p> <p> Powerful and precise spindle </p> <p> Right / Left rotation movement </p> <p> Automatic feed car </p> <p> Tapping </p> <p> Emergency stop button </p> <p> Back protection sheet </p> <p> Swarf chamber </p> <p> CE norms </p> <br \> Package Content: 3-leg mirror Ø80 mm <br /> Fixed center <br /> Rotating center <br /> threading gears <br /> Rear protection plate <br /> Chip chamber <br /> Tool <br />
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.