| Product Group | Lawn Mower Tractor |
| Grass Reservoir | 300 lt. |
| Engine Model | B&S 31C707 |
| Engine Capacity | 500 CC |
| Oil Capacity | 1.7 lt. |
| Fuel tank capacity | 4 lt. |
| Ignition System | Electronic |
| Number of Blades | Two |
| Height Adjustment | 30mm-90mm 6 steps |
| Cutting Width | 1016 mm |
| Wheel Diameter | 150mm x 60mm - 180mm x 80mm |
| Weight | 240 kg |
| Dimensions | 1980 x 1135 x 860 mm |
| Product Color | Red |
<p> Gasoline 500 CC engine volume </p> <p> Suitable for grass fields and large landscaping areas </p> <p> Adjustable height adjustment at 6 levels between 30mm and 90mm </p> <p> 2 pieces There is a blade, the total cutting width is 1016 mm </p> <p> Grass reservoir is 300 lt </p> <p> Model color is red </p> <br \> Package Content: * Wheels <br /> * Grass reservoir < br /> * Tool bag for installation <br /> * Driver's seat <br />
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.