| Product Group | Lawn Mower Tractor |
| Engine | 18.5 Intec Ohv |
| Weight | 225 kg |
| Engine Type | Powerbuilt 4185 AVS |
| Bag Volume | 300lt |
| Used BATTERY | 12 Volt / 18 Ah |
| Wheel Size | front 15 \"rear 18\" |
| Cutting system | 4 stages |
| Cutting Width | 122 cm double blade |
| Cutting Height | 3-9 cm |
| Theoretical Working Area | 5000m2 |
<strong> INSTRUCTIONS FOR USE </strong> <br /> 1-Use unleaded gasoline <br /> 2-Check the oil after every 4 hours and top up if it is missing (20 W 50) <br /> 3-Once a week clean. <br /> 4-For cleaning and sharpening knives, stay in the direction of the grass basket cover. <br /> 5-Run the machine for 45 minutes and let it rest for 15 minutes. <br /> 6-Clean the spark plug once a week. <br /> 7- <strong> Do not mow wet and long </strong> . <br /> 8-Never wash the engine with water. <br /> 9-Do not bring anyone close to the machine while it is running. <br /> Do not mow the oil once every 10-25 working hours. replace. <br /> 11-Protect the machine from <strong> STONE, IRON </strong>, etc. hard objects. <br /> 12-Rake the mowing area beforehand. <br /> 13-In case of any malfunction, call our service. <br \> Package Contents:
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.