| Product Group | Wood Cutting Chainsaw Gasoline |
| Brake | Manual and Kickback |
| Chain | 3 / 8-34 teeth |
| Weight | 4.5 kg |
| Lubrication | Semi-Automatic |
| Engine Type | 2-Stroke. Gasoline |
| Piston Diameter | 44mm |
| Engine Power | 52cc.2.4KW.3.3hp |
| Mixing Ratio | 50 |
| Number of Segments | One |
| Purpose of Use | Professional |
| Carburetor Type | Diaphragm |
| Ignition Type | Electronic Ignition |
| Minimum Speed | 2.500 rpm |
| Maximum Speed | 12.500 rpm |
| Guide (bar) Length | 45cm |
| Fuel Tank Capacity | 0.56 lt |
| Oil Tank Capacity (liter) | 0.28 lt |
Benefits of using Dolmar 2-stroke engine oil in gasoline; <br /> <strong> It protects the engine parts against soot during use thanks to its high performance additives. <br /> </strong> <strong> It protects the pistons against friction thanks to its excellent lubrication feature . <Br /> </strong> <strong> Provides protection against clogging in the exhaust system. <br /> </strong> <strong> Reduces premature ignition and catalyst deterioration </strong> <br /> <br \> Package Contents: Product code 411909650 guide, 34 teeth 3/8 \" chain with item code 528099768 , holster, L key, spark plug wrench
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.