| Product Group | Upholstery Staplers |
| Outer Wire Width | 12.9 mm. |
| Wire Length | 6 mm -16 mm. |
| Wire Diameter | 0.95mm x 0.65mm. |
| Magazine Capacity | 160 pcs. |
| Dimensions (LxHxB) | 225 x 145 x 45 mm |
| Net Weight (kg) | 0.90 |
| Noise Level (dBA) | 87 |
| Air Pressure | 90 psi (6.3 kg./cm²) |
| Shock Level | 2.8 m / S² |
<span class = \"prdctDetails_details\"> <b> Trigger-Safe </b> Air Laying Gun <br /> <br /> - Trigger-Safe <br /> </span> Annotation: Trigger-Safe <br /> Package Quantity : 10 <br /> <br \> Package Contents:
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.