| Product Group | Air Caulk Gun |
| Cartridge Capacity (oz) | 13 oz |
| Bag Capacity (Single Use) | 15 |
| Net Weight (kg) | 1.20 kg |
| Length | 375 mm. |
| Air Consumption | 0.1 m³ / min. |
| Air Inlet (inch) | 1/4 \" |
| Hose Size | 10 mm. |
| Air Pressure | 30 * 90 psi (2.1 ~ 6.3 kg / cm²) |
| Noise Level (dBA) | 20 ~ 45 |
<span class = \"prdctDetails_details\"> Where silicone adhesives need to be used quickly and easily (eg shower-booth factories etc.), with Aluminum Tube, Air Regulator, Cartridge and disposable bag can be used, Air Silicone Cartridge Gun for polyurethane and silicone < br /> <br /> - 2-in-1 design <br /> - Uses cartridge type silicone <br /> - Uses silicone type silicone <br /> - For polyurethane and silicone <br /> - Non-drip <br /> - Aluminum Tube <br /> - Injector <br /> - Flow Control Valve <br /> - Air Regulator </span> Additional Description: Aluminum Tube <br> Air Regulator <br> Cartridge and disposable bag can be used <br> Polyurethane and <br /> <br \> for Silicone Package Contents:
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.