| Maximum Operating Pressure | 0.6 MPa |
| Minimum Operating Pressure | 0.1MPa |
| Suitable Media | Air, Inert Gas |
| Type | Pressure Switch |
| Voltage Rating | 100V ac/dc |
| Manufacturer Series | IS10 |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| IP Rating | IP40 |
| Pressure Setting Range | 0.1 to 6MPa |
| Minimum Pressure Setting | 0.1MPa |
| Maximum Pressure Setting | 0.6MPa |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.