| Maximum Operating Pressure | 0.7 (Operating) MPa, 1 (Proof) MPa |
| Connection | R 1/8 |
| Suitable Media | Air, Inlet Gas |
| Type | Reed |
| Voltage Rating | 100V ac/dc |
| Connection Thread Size | 1/8 |
| Manufacturer Series | IS10 |
| Connection Thread Standard | Rc |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| IP Rating | IP40 |
| Maximum Switched Power | 2W |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.