| Maximum Operating Pressure | 500 kPa |
| Pressure Type | Vacuum |
| Connection | Push In 6 mm |
| Suitable Media | Air, Non-Corrosive Gas, Non-Flammable Gas |
| Type | Electronic Pressure Switch |
| Voltage Rating | 12 → 24V dc |
| Connection Thread Size | 6 mm |
| Manufacturer Series | PS1200 |
| Connection Thread Standard | Metric |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| IP Rating | IP40 |
| Output Type | PNP |
| Pressure Setting Range | -100 to 0kPa |
| LED Indicator | Yes |
| Voltage Drop | 5V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.