| Maximum Operating Pressure | +100 (Operating) kPa, 500 (Proof) kPa |
| Minimum Operating Pressure | -100kPa |
| Pressure Type | Compound Pressure |
| Connection | NPT 1/8 |
| Suitable Media | Air, Non Corrosive Gas, Non Flammable Gas |
| Type | Analog Output |
| Voltage Rating | 12 → 24V dc |
| Connection Thread Size | 1/8 |
| Manufacturer Series | PSE540 |
| Connection Thread Standard | NPT |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| IP Rating | IP40 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.