| Maximum Operating Pressure | 0.7 MPa |
| Connection | G 1/4 |
| Suitable Media | Air |
| Type | Pressure Switch |
| Voltage Rating | 100V ac |
| Connection Thread Size | 1/4in |
| Manufacturer Series | IS10E |
| Connection Thread Standard | G |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Pressure Setting Range | 0.1 to 0.4MPa |
| Minimum Pressure Setting | 0.1MPa |
| Maximum Pressure Setting | 0.1MPa |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.