| Maximum Operating Pressure | 1 MPa |
| Pressure Type | Vacuum |
| Suitable Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Type | Solid State |
| Voltage Rating | 12 → 24V dc |
| Manufacturer Series | PS1100 |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| IP Rating | IP40 |
| LED Indicator | Yes |
| Voltage Drop | 5V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.