| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Minimum Operating Pressure | 0bar |
| Connection | Push In 4mm |
| Suitable Media | Air, Inert Gas |
| Type | Pressure Switch |
| Voltage Rating | 17 → 30V dc |
| Connection Thread Size | 4 mm |
| Manufacturer Series | PAC50 |
| Contact Operation | Normally Closed, Normally Open |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| IP Rating | IP65, IP67 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.