| Maximum Operating Pressure | 17 bar |
| Minimum Operating Pressure | 11bar |
| Connection | G 1/4 |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| IP Rating | IP65 |
| Pressure Setting Range | 10 → 160bar |
| Minimum Pressure Setting | 10bar |
| Maximum Pressure Setting | 160bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.