| Maximum Operating Pressure | 8 bar |
| Minimum Operating Pressure | 0.5bar |
| Connection | G 1/4 |
| Suitable Media | Water |
| Type | Pressure Switch |
| Connection Thread Size | 1/4 in |
| Manufacturer Series | Herion Pressure Switch |
| Connection Thread Standard | G |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| IP Rating | IP65, IP67 |
| Pressure Setting Range | 0.5 → 8bar |
| Minimum Pressure Setting | 0.5bar |
| Maximum Pressure Setting | 8bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.