| Maximum Operating Pressure | 16 bar |
| Minimum Operating Pressure | 1bar |
| Pressure Type | Electro-Mechanical |
| Connection | Flange |
| Suitable Media | Gas, Liquid, Neutral, Non Combustible |
| Voltage Rating | 30V |
| Manufacturer Series | 18D |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| IP Rating | IP65 |
| Pressure Setting Range | 0.4 → 1.2bar |
| Minimum Pressure Setting | 0.4bar |
| Maximum Pressure Setting | 1.2bar |
| LED Indicator | No |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.