| Maximum Operating Pressure | 0 bar |
| Minimum Operating Pressure | -1bar |
| Pressure Type | Relative Pressure |
| Connection | Push In 4 mm |
| Suitable Media | Compressed Air |
| Type | Pressure Transmitter |
| Voltage Rating | 18 → 30V dc |
| Connection Thread Size | 4 mm |
| Manufacturer Series | SPTE |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| IP Rating | IP40 |
| Output Range | 0 → 10 V |
| Output Type | Analogue Output |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.