| Maximum Operating Pressure | 8 bar |
| Minimum Operating Pressure | 0bar |
| Pressure Type | Relative Pressure |
| Connection | M5 |
| Suitable Media | Air |
| Type | Pressure Switch |
| Voltage Rating | 10 → 30V |
| Connection Thread Size | M5 |
| Manufacturer Series | PEV |
| Contact Operation | SPDT |
| Connection Thread Standard | Metric |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| IP Rating | IP20 |
| Output Type | SPDT Changeover Contact |
| Pressure Setting Range | 1.5 to 8bar |
| Minimum Pressure Setting | 1.5bar |
| Maximum Pressure Setting | 8bar |
| LED Indicator | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.