| Maximum Operating Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Pressure | 0bar |
| Pressure Type | Relative Pressure |
| Connection | M5 |
| Suitable Media | Compressed Air |
| Type | PE Converter |
| Voltage Rating | 250V ac/dc |
| Connection Thread Size | M5 |
| Manufacturer Series | PE |
| Contact Operation | Normally Closed, Normally Open |
| Connection Thread Standard | Metric |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| IP Rating | IP62 |
| Output Type | Analogue Output |
| LED Indicator | No |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.